mapa serwisu

informator ślubny


dekoracje ślubne
suknie
garnitury
restauracje i sale
kwiaciarnie
fotograf
kamerzysci
obrączki
fryzury
kosmetyka
zespoły muzyczne
makijaż
manicure
catering
pojazdy ślubne
zaproszenia i druki

informator ślubny

Pomożemy Wam, w miarę naszych możliwości oczywiście, w organizacji tego najpiękniejszego w życiu wydarzenia... . Na poczatku są zaręczyny... a pózniej to już tylko sala , kamerzysta... USC i oczywiście w większości przypadków kościół. Ale zaczynając od poczatku - zaręczyny ! Jak będą wyglądać ,to zależy już tylko od inwencji przyszłego ,szczęśliwego narzeczonego [choć ja-kobieta uważam ,że w takiej sytuacji kwiaty zawsze mile widziane :-)].

Pózniej oczywiście ustalamy dzień, w którym chcemy sobie powiedzieć słynne, sakramentalne tak .

Przy ustalaniu daty, musimy wziąć pod uwagę , że nasz wymarzony dzień może okazać się nierealny do realizacji planów, ponieważ na niektóre terminy rezerwuje się salę weselną co najmniej na rok z góry . Taka sama sytuacja może też dotyczyć najlepszych w okolicy zespołów muzycznych , kucharzy z obsługą wesela oraz kamerzysty. Także te cztery sprawy należy załatwić jak najszybciej ( choć w pierwszej kolejności oczywiście sala).
Około sześciu miesięcy przed uroczystością należy wybrać i zarezerwować sobie samochód jakim chcielibyśmy tego dnia jezdzić .
Pózniej , czyli co najmniej cztery miesiące przed data ślubu, zamawiamy wykonanie zdjęć z uroczystości , zamawiamy wizytę u fryzjera, kosmetyczki itp. W tym czasie Panie powinny też kończyć poszukiwania sukni swoich marzeń i zacząć owo marzenie realizować .
Czy kupić suknię gotową aby był czas na ewentualne, spokojne i przemyślane poprawki , czy też umówić się już konkretnie z wybranym przez siebie zakładem krawieckim .
Ważne, aby przy pierwszej przymiarce mieć już buty ślubne, lub chociaż takie, które maja wysokość obcasa identyczną z naszymi pantofelkami. Jeśli tego nie dotrzymamy, wówczas nasza wymarzona, bajkowa kreacja, może być zbyt długa [co grozi przydepnięciem a w rezultacie licznymi złamaniami, lub w najlepszym przypadku złamanym górnym zębem;-)], lub zbyt krótka, co może nie być szczególnie estetyczne, ale przynajmniej bezpieczne .
Dodatki ślubne można kupić we własnym zakresie, ale ja osobiście radzę zdać się na gust Pań, które sprzedają nam kreację, ponieważ wiedza najlepiej co zrobić , aby dodatkowo ukazać jej atuty.
Będąc na tym etapie przygotowań, Panowie , którzy zdecydują się na szycie garnituru, powinni już też zacząć działać w tej materii .Jeśli jednak zdecydują się na zakup, to mają jeszcze trochę czasu na załatwienie tej ciężkiej dla nich sprawy.
Ale w tym miejscu dochodzimy do załatwiania mniej przyjemnych spraw, tzn. formalności w instytucji kościelnej i państwowej (USC). Datę ślubu, możemy podać naszemu księdzu wcześniej, aby mieć czas przed innymi parami , które również zdecydują się na ten dzień, aby móc wybrać jak najbardziej dla siebie dogodną godzinę rozpoczęcia uroczystości.
Poniżej opiszemy jakie formalności należy załatwić planując ślub konkordatowy, ponieważ taki właśnie jest najczęściej zawierany w naszym kraju.
Ale do rzeczy !!

Małżeństwo powinno być zawierane w parafii jednego z narzeczonych, gdzie załatwia się również wszelkie formalności przedślubne. W kancelarii parafialnej, do której należy się zgłosić trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu należy złożyć następujące dokumenty:

  • świadectwo chrztu z adnotacją o stanie wolnym oraz o przyjęciu sakramentu bierzmowania,
  • zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wykluczających możliwość zawarcia małżeństwa, wydane przez kierownika USC oraz datę i treść złożonych oświadczeń odnośnie nazwisk przyszłych małżonków i ich dzieci w 3 egzemplarzach. Zaświadczenie nie może mieć więcej niż 3 miesiące, gdyż po upływie tego czasu traci moc urzędową, dlatego występując o nie należy brać pod uwagę datę ślubu ustaloną w kościele,
  • dowód osobisty.
Ksiądz kieruje nas na nauki przedmałżeńskie ,które w naszej diecezji obejmują jedynie dwa spotkania i kończą się czymś w rodzaju egzaminu z naszego przygotowania do życia w rodzinie .Podczas kolejnej naszej wizyty w kancelarii zostaje sporządzony protokół przedślubny ,który spisuje się na podstawie złożonych tam dokumentów. Na ich podstawie spisuje się również zapowiedzi, które wywieszone ,bądż wygłaszane są w parafii obojga narzeczonych.

Jeżeli osoba pragnąca wejść w związek małżeński jest spoza parafii, w której dokonywane są formalności, wówczas jest zobowiązana dostarczyć prośbę o wygłoszenie zapowiedzi do swojej parafii. Następnie narzeczeni przystępują dwukrotnie do sakramentu pokuty zaznaczając, że jest to spowiedż przedślubna aby uzyskać podpis na specjalnym formularzu. Zaraz po wygłoszeniu zapowiedzi narzeczeni powinni dostarczyć do kancelarii parafialnej zaświadczenie o ich wygłoszeniu oraz aktualne tzn. sporządzone najwyżej 3 miesiące przed dniem wydania, zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa ( w 3 egzemplarzach), które jest sporządzane przez kierownika USC w miejscu zamieszkania jednego z narzeczonych .

W przypadku gdy jedną z osób pragnących wejść w związek małżeński jest cudzoziemiec należy przedstawić odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego, zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wydane przez właściwy organ w jego kraju ,tzn. w kraju cudzoziemca albo przedstawicielstwo dyplomatyczne bądż postanowienie sądu rejonowego zwalniające z obowiązku przedłożenia zaświadczenia o zdolności prawnej. Ponadto do wglądu należy przedstawić dowody tożsamości tj. paszport, a w przypadku zamieszkania w Polsce na stałe, kartę stałego pobytu. W przypadku pobytu czasowego należy przedstawić ważną wizę pobytową bądz inny dokument uprawniający do pobytu w Polsce.

Aby zawrzeć małżeństwo według prawa kanoniczego najlepiej kilka dni przed ślubem narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej razem ze świadkami aby spisać akt ślubu. Tylko osoby pełnoletnie mające zdolność do czynności prawnych mogą być świadkami. Dzień przed ślubem narzeczeni przystępują do sakramentu pokuty, natomiast w dniu ślubu dostarczają do zakrystii obrączki oraz poświadczenie odbytej spowiedzi. Po zawarciu małżeństwa duchowny sporządza zaświadczenie potwierdzające, że w jego obecności złożone zostały oświadczenia dotyczące woli, aby związek ten został uznany przez prawo cywilne.

Zaświadczenie o zawarciu małżeństwa zostaje podpisane przez małżonków oraz świadków, po czym duchowny w ciągu 5 dni przekazuje je do USC, drugi egzemplarz zaświadczenia przekazuje małżonkom, trzeci pozostaje w aktach urzędu parafialnego.

To tyle, jeśli chodzi o formalności, ale pozostał nam jeszcze wybór i zakup "krążków miłości", czyli obrączek oraz zaproszeń. Tym powinniśmy się zająć trzy miesiące przed uroczystością . Dwa miesiące do godziny "zero" rozpoczynamy zapraszanie gości ,które powinniśmy zakończyć najpóżniej trzy tygodnie przed ślubem a miesiąc przed zamawiamy bukiet ślubny .

Podsumowując :
  • 18-6 miesięcy przed ślubem rezerwujemy salę, zespół muzyczny obsługę przyjęcia ,kamerzystę ,możemy także fotografa
  • 6-3 miesięcy wcześniej rezerwujemy samochód ,którym chcemy jechać na uroczystość
  • 4 miesiące przed , kończymy poszukiwania strojów ślubnych, obrączek, zaproszeń ,umawiamy się z fryzjerem , kosmetyczką ,manicurzystką , odwiedzamy solarium
  • 3 miesiące przed , załatwiamy formalności ślubne
  • 2 miesiące to czas kiedy należy rozpocząć zapraszanie gości
  • 1 miesiąc do rozpoczęcia uroczystości to ostanie przymiarki i zamówienie bukietu Panny Młodej

Na koniec przedstawię Wam tekst przysięgi ślubnej , a zapewniam , że warto go przećwiczyć na spokojnie , żeby pózniej nie powiedzieć słynnego "nie dopuszczę Cię aż do śmierci", bo przecież po co byłoby wtedy wchodzić w związek małżeński ...

Zaczyna Pan Młody:

Ja ...(imię Pana Młodego) biorę sobie Ciebie... (imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy święci.

te same słowa powtarza Panna Młoda .

Przy wymianie obrączek Pan Młody mówi:

(imię Panny Młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha świętego. te same słowa powtarza Panna Młoda .

Wszystkiego najlepszego na Nowej Drodze Zycia !!!kontakt: info@webmida.com

copyright and design by mida || home | o nas | reklama | kontakt | regulamin | dodaj firme | mapa serwisu | radomsko - gazeta Internetowa